Андрій Лукашевич

Transkrypcje nazwiska:

Zawód / tytuł:

міністр зв’язку України в уряді УНР

Grupa społeczna:

politycy

Miejsce narodzin:

Data narodzin:

30.11.1865

Data śmierci:

2.4.1944

Czas pochówku:

1939-1947

Dane związane z nagrobkiem

Tekst inskrypcji (brzmienie oryginalne):

ДР.h.С. АНДРІЙ ЛУКАШЕВИЧ МІНІСТР ШЛЯХІВ УКРАЇНИ
30.ХІ.1865–2.IV.1944
ЛІДІЯ ЄВГЕНІВНА ЛУКАШЕВИЧ З РОДИНИ КОРСУНСЬКИХ
+19 ТРАВНЯ 1920 РОКУ НА 46 РОКОВІ ЖИТТЯ

Rok powstania grobu:

Autor projektu:

Charakter grobu:

mogiła zbiorowa

Rodzaj grobu:

kamienny

Opis elementów grobu:

На постаменті пам’ятника та надгробній стелі два написи українською мовою: Андрій Лукашевич та його дружина. На половині постаменту – фотографія жіночого обличчя.

Opis otoczenia grobu:

Могила знаходиться прямо біля церкви.

Nota biograficzna:

Міністр зв’язку уряду УНР. Перший голова Українського Центрального Комітету в РП. Закінчив Інститут зв’язку. У 1915–1917 роках голова Харківського торгово-промислового комітету Півдня Росії.
У 1918 році заступник міністра шляхів правління гетьмана Павла Скоропадського. Підписав договори про сполучення України з Доном і Кубанню.
У 1919–1920 роках був радником Української надзвичайної дипломатичної місії у Варшаві, а також членом Української господарсько-торговельної місії під проводом Івана Фещенка-Чопівського.
У другій половині 1921 року входив до Державного центру УНР на еміграції в Тарнові. У 1922–1923 роках був головою Української надзвичайної дипломатичної місії (після Андрія Лівицького) у Варшаві. Опісля підписання Польщею Ризького договору 18 березня 1921 року став співзасновником громадської організації політичних емігрантів у Польщі – Українського Центрального Комітету в Польщі. Став першим його головою.
У 1922 році під керівництвом Державного центру УНР в екзилі вів переговори з директором політичного департаменту МЗС Польщі Каєтаном Дзержикрай-Моравським щодо виступу польської делегації на конференції у Генуї з повним комплектом інформації та матеріалів щодо України. Завдяки його зусиллям Генеральний штаб Війська польського наказом від 3 березня 1922 року за підписом ген. Владислава Сікорського наказав військовим частинам залучати українських вояків, які перебували в таборах для інтернованих. Того ж року він вів переговори з представниками польської влади Романом Кноллом і Юліушом Лукасевичем про надання постійної матеріальної допомоги владі УНР.
13 лютого 1923 року прем’єр-міністр Владислав Сікорський дав йому аудієнцію та прийняв матеріали про військове й цивільне становище української еміграції в Польщі. Зважаючи на зростаючі, невирішені проблеми українських емігрантів, у травні 1923 року Андрій Лукашевич склав повноваження голови УЦК.
У 1932 році Українська господарська академія в Подєбрадах присудила йому звання почесного доктора технічних наук. На той час він був президентом Національної асоціації українських емігрантських інженерів і техніків.
У 1928 році на 2-му Крайовому з’їзді делегатів УЦК обраний до складу Ради комітету. Він був переобраний членом Ради на 3-му з’їзді УЦК у 1934 році. Був активним і в інших організаціях української еміграції.
Помер у Варшаві і похований біля церкви у спільній з дружиною могилі.

Dane cmentarza:

Православний цвинтар на Волі у Варшаві


Numer Kwatery, numer alei i grobu:

Kw. 8 – 10 - 1

Opis cmentarza:

Православне кладовище у Варшаві (вул. Вольська, 138/140) – головний православний некрополь польської столиці. Його форма нагадує прямокутник, розташований між вулицями Вольською, Редутовою, Пустоля та Елекційною. Під час заснування територія кладовища поділялася на чотири частини (потім додалася п’ята), що давало можливість організовувати поховання за соціальною ієрархією померлого. Сучасна площа об’єкта становить приблизно 13,3 га. Więcej: https://ukrainskanekropolia.org/cmentarz-prawoslawny-na-warszawskiej-woli/

Źródła:

Szagała R., Kolańczuk A., Cmentarz prawosławny na Woli w Warszawie. Groby ukraińskie. Przewodnik, Warszawa 2002.